Tibetas
Tibetas – istorinis-kultūrinis regionas Tibeto plynaukštėje, į šiaurę nuo Himalajų, 4 km virš jūros lygio. Šiuo metu didžioji dalis priklauso Kinijai. Tibetas turi labai savitą kultūrą, kurioje darniai susipynę vietinės ir užsienio tradicijos. Regionas nemažai perėmė iš kaimyninių Kinijos ir Indijos civilizacijų, tačiau vyraujanti buvo indų tradicija: iš Indijos atėjo budizmas, indų raštų sistemos pagrindu sukurtas tibetiečių raštas. Darbo užmokestis Tibete yra žemas, tačiau jame žmonių skaičius didėja, nes Tibetui nebegalioja Kinijos gimstamumo ribojimo politika. Auga raštingumo lygis, vis didesnei gyventojų daliai tampa prieinama elektra. Tibetas siūlo pasakiškus vienuolynus, kvapą gniaužiančius pasivaikščiojimus dideliame aukštyje, nuostabius vaizdus į aukščiausius pasaulio kalnus ir vieną mėgstamiausių pasaulio kultūrų.
BENDRIEJI DUOMENYS APIE REGIONĄ
Plotas: 1 228 000 km².
Gyventojų skaičius: 3,18 mln.
Sostinė: Lasa.
Kalba: tibetiečių.
Valiuta: juanis.
Religija: budizmas.
Telefonas: +86.
Elektra: 220 voltų, A, C ir I tipo rozetės ir kištukai.
KLIMATAS
Klimatas kontinentinis, rūstus. Kritulių nuo 500–700 mm per metus pietuose, iki 100–200 mm šiaurėje. Žiemą sniego beveik nebūna. Sniego linija yra 5000-6000 m aukštyje (aukščiausia pasaulyje). Tangalo, Kailaso ir kituose kalnagūbriuose – ledynai.
LANKYTINOS VIETOS
Lasa – istorinė Tibeto sostinė, svarbus religinis centras ir vieta, kur kadaise gyvendavo Dalai Lama. Lasos Jokhang šventykla yra įtraukta į UNESCO pasaulio paveldą.
Kailašo kalnas savo įspūdingumu kiekvienais metais pritraukia daug keliautojų. Taip pat jį aplankyti mėgsta budistų piligrimai. Kalno papėdėje yra įsikūręs Daršeno miestelis, kuriame vis kuriasi nauji viešbučiai ir piligriminės parduotuvėlės.
Gjangdzė – vienas didžiausių Tibeto miestų, prie magistralinio kelio Lasa-Katmandu. Miesto įžymybė – Palcho vienuolynas, pastatytas 1440 m.
MAISTAS IR GĖRIMAI
Nuo kitų rytietiškų virtuvių išsiskiria maisto saikingumu ir subalansuotumu. Tibetiečiai nepiktnaudžiauja prieskoniais ir pagardais, tačiau dideliais kiekiais valgo mėsą ir daržoves. Šiltuoju metų laiku valgo pieno, o šaltuoju – mėsos produktus. Valgomas tik šviežias maistas, skanintas paprastais prieskoniais – druska, svogūnais ir česnakais. Patiekalai: momo, sha phaley, thukpa, gyurma. Mėgstamiausi gėrimai – sviestinė arbata, jazminų arbata
MUITINĖ
Kinijos viza nesuteikia galimybės aplankyti Tibeto – tam reikia specialaus leidimo, kuris išduodamas tam tikroms agentūroms, organizuojančioms grupių apsilankymus regione. Neautorizuotas bandymas patekti į Tibetą gali grėsti sulaikymu. Užsieniečiai gali apsistoti tik tam tikruose leistinuose viešbučiuose.
SVEIKATA IR SAUGUMAS
Privalomų skiepų nėra, bet rekomenduojama pasiskiepyti nuo hepatito A ir B, vidurių šiltinės, difterijos ir stabligės. Vietovės aukštingumas gali sukelti fizinių sutrikimų pagyvenusiems ar širdies, plaučių problemų turintiems asmenims.
TRANSPORTAS
Po Tibetą važinėja autobusai, traukiniai ir taksi. Galima išsinuomoti automobilį su vairuotoju.
ARBATPINIGIAI
Tibete nėra įprasta palikti arbatpinigių, tačiau gidai ir vairuotojai, dirbantys su užsienio turistais, jų tikisi.