Image Alt

Škotija

Škotija

Tai viena iš keturių teritorijų, kurios sudaro Jungtinę Karalystę. Škotija yra mitais ir legendomis apipintas kraštas, kuris žavi keliautojus savo nuostabia gamta, tyru oru, istoriniu paveldu ir pilimis ant kalvų. Kraštas, kur gaminamas geriausias pasaulio viskis ir „gyvena“ garsiausia pasaulyje pabaisa Nesė.

BENDRIEJI DUOMENYS APIE ŠALĮ:

Plotas – 78 722 km²

Gyventojų skaičius – 5,425 mln. gyventojų (2017 m.)

Sostinė – Edinburgas 477 660 gyventojų ( 2009 m.)

Didžiausias miestas – Glazgas.

Religija – krikščionių 47 proc., netikinčių 48 proc.

Kalba – valstybinės kalbos anglų, škotų ir gėlų.

Elektros srovė – dažniausiai 230 voltų. Škotijoje yra britiško tipo rozetės ir elektros kištukai.

Pinigai – valstybinė valiuta svaras sterlingų.

VIZA

Šiuo metu Lietuvos piliečiams, vykstantiems į Škotiją (Didžiąją Britaniją), viza yra nereikalinga. Po BREXIT proceso pabaigos (2019 m. spalį) yra manoma, kad LR piliečiams bus pratęstas bevizis režimas. Taigi į Škotiją bus galima vykti laisvai su asmens tapatybės kortele.

SAUGUMAS

Užsienio reikalų ministerija dėl išliekančios teroristinių išpuolių grėsmės Jungtinėje Karalystėje (ir Škotijoje) rekomenduoja Lietuvos Respublikos piliečiams būti budriems. Šalyje besilankantiems asmenims rekomenduojama su savimi visada turėti galiojančius asmens tapatybės ir kelionės dokumentus. Užsienio reikalų ministerija ragina piliečius atidžiai sekti Jungtinės Karalystės institucijų skelbiamas rekomendacijas bei jomis vadovautis.

KLIMATAS

Škotijoje vyrauja jūrinis klimatas. Per metus didžiąją laiko dalį būna vėsu, lietinga ir vėjuota. Temperatūrų svyravimai nėra dideli – vasaros vėsios, o žiemos šaltis švelnesnis vakarinėje pakrantėje, rytinėje – žiemą šiek tiek žvarbiau. Dėl nuo Atlanto vandenyno nuolatos atslenkančių ciklonų, oras būna labai nepastovus. Per dieną gali pasikeisti kelis kartus. Santykinai mažiausiai lietingas yra pavasario metas.

Bet geriausia į Škotiją keliauti vasarą, nes temperatūra būna aukštesnė, malonesnė ir dienos ilgesnės. Be to galima pasigrožėti lauko gėlių žydėjimu.

TRANSPORTAS

Oro transportas. Škotijos teritorijoje prie didžiųjų miestų veikia 5 tarptautiniai ir keletas vietinio susisiekimo oro uostų. Iš jų galima greitai pasiekti kitus Britų salų miestus, Europos, Šiaurės Amerikos bei Azijos šalis.

Vandens transportas. Kadangi Škotijos teritoriją sudaro keli šimtai salų, tai susisiekimas vandeniu nuo seno buvo svarbus. Šalyje veikia nemažai keltų kompanijų, tokių kaip Caledonian MacBrayne, Northlink Ferries, Stena Line, DFDS, P&O, Western Ferries (Clyde) ir kitos.

Žemės transportas. Škotijoje puikiai išvystytas autobusų viešojo transporto tinklas. Paskaičiuota, kad net 95 proc. Škotijos gyventojų gyvena ne toliau kaip 5 min. kelio iki artimiausios autobusų stotelės. Geležinkelių tinklas taip pat plačiai išvystytas. Iš beveik 3000 km. ilgio geležinkelių, 700 km. yra elektrifikuoti.

VIRTUVĖ/ MAISTAS IR GĖRIMAI

Hagis yra nacionalinis škotų patiekalas, nors škotai labai mėgsta svečiams iš užsienio pasakoti, kad hagis yra miške gyvenanti mitinė būtybė, kurią labai sunku sumedžioti, iš tikro tai tėra maltomis kepenėlėmis, plaučiais ir širdimi prikimštas avies skrandis – tam tikra dešros rūšis. Jis dažniausiai patiekiamas su bulvių piurė ir viskio padažu.

Viskis – tai pagrindinis eksporto produktas Škotijoje. Viskio gamyba šioje šalyje užsiimama šimtmečiais. Patys škotai juokaudami viskį vadina „gyvybės vandeniu“.

Škotiškas alus taip pat populiarus. Jo išgaunama daugybė rūšių ir skonių.

Džinas – škotai pagamina pusę Didžiojoje Britanijoje parduodamo džino. Tai antras pagal populiarumą stiprusis gėrimas po viskio.

KĄ PAMATYTI

Edinburgo senamiestis ir pilis – svarbiausia ir labiausiai turistų lankoma pilis visoje Škotijoje. Edinburgo senamiestis yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Loch neso ežeras ir jo „pabaisa“ – ilgas ir siauras gėlo vandens ežeras, kurio rekordinį lankomumą lemia legenda apie ežere šimtmečius gyvenančią nežemišką būtybę – Nesę. Turistus masina tai pamatyti.

Lomondas – didžiausias gėlavandenis ežeras Škotijoje.

Holirudo rūmai – oficiali Didžiosios Britanijos monarchų rezidencija Škotijoje.

Dunotaro pilis – V-VIa. statyta pilis ant uolų, viduramžiais apgriauta, tačiau iki šiol jos griuvėsiai žavi ir traukia turistus.

Stirlingo pilis – viena didžiausių ir svarbiausių pilių Škotijoje tiek istoriškai, tiek architektūriškai.

You don't have permission to register